Dobré skutky v práci
- Doneste kolegom raňajky, alebo im spravte kávu.
- Naučte ľudí okolo seba novú zručnosť. Nemusí súvisieť s prácou – môžete ich naučiť, ako si overovať informácie na internete, hrať šach, cvičiť jogu, podeliť sa o svoje hobby alebo čokoľvek iné.
- Nechajte kolegom na stole odkaz s komplimentom.
- Urobte všetkým radosť a ukončite dlhú poradu o niečo skôr.
Dobré skutky v susedstve
- Pozbierajte odpadky vo vnútrobloku.
- Nechajte vo vchode krabicu na staré oblečenie a keď bude plná, oblečenie vytrieďte a darujte.
- Pustite niekoho do výťahu pred sebou.
- Hoďte susedom do schránky pohľadnicu alebo nechajte povzbudivý odkaz na vchodových dverách či vo výťahu. Možno sa aj hundravý sused z prvého poschodia poteší.
Dobré skutky s deťmi
- Pozbierajte s deťmi odpadky okolo ihriska.
- Darujte spolu hračky alebo knižky do krízového centra. Spoločné triedenie môže byť pre deti super zážitok.
- Pripravte mikulášske balíčky pre tých, ktorí si to nemôžu dovoliť – choďte s deťmi nakúpiť, potom balíčky spolu zabaľte a odneste.
- Vysvetlite deťom, prečo je dobré pomáhať.
- Pýtajte sa detí, ako a komu pomohli v škole či škôlke.
Dobré skutky v rodine
- Zavolajte príbuzným, ktorých ste už dlho nevideli či nepočuli.
- Zoberte starých rodičov na výlet.
- Založte si s blízkymi whatsappovú skupinu (môžete využiť aj iný nástroj podľa svojich preferencií). Zrazu zistíte, že aj váš technológie odmietajúci otec vám dokáže poslať vtipnú fotografiu a je to skvelý spôsob, ako zostať v kontakte hlavne, ak vás je viac a každý býva v inom kúte sveta.
- Na rodinnom stretnutí sa nehádajte. Možno máte s vašou tetou či bratrancom iné politické názory a iné postoje k hodnotovým témam, ale hádkou zväčša nič nevyriešite. Skúste počúvať a ak sa to nebude dať vydržať, zmeňte tému. Napríklad sa ich spýtajte, aký dobrý skutok naposledy urobili????
Dobré skutky online
- Použite náš Urýchľovač dobra. Je to nástroj na webe Givingtuesday.sk, ktorý obsahuje zoznam organizácií, ktoré hľadajú pomoc. Podporiť ich môžete darovaním financií, času, vecí alebo know-how. Každá organizácia v Urýchľovači má pri sebe popis toho, čo by jej pomohlo najviac. Vy si môžete jednotlivé výzvy týchto neziskoviek prezerať a filtrovať si ich podľa kraja, typu pomoci alebo témy, akej sa venujú.
- Vyskúšajte virtuálne dobrovoľníctvo. Ak chcete dobrovoľníčiť, ale nechce sa vám nikam chodiť, toto je to pravé pre vás. Virtuálne dobrovoľníctvo môžete totiž vykonávať doma spoza počítača. Ak ste dobrý v marketingu, dizajne, účtovníctve, programujete alebo viete jazyky, je veľká šanca, že nejaká neziskovka hľadá práve vás. Oslovte svoju obľúbenú organizáciu a spýtajte sa, či nepotrebuje vaše zručnosti. Alebo si vyberte z príležitostí na platformách Growni, Digitálni anjeli či Bystriny.
- Prihláste sa do newslettra svojej obľúbenej organizácie. Budete tak vedieť, čo všetko chystajú, aký dopad majú ich aktivity a ako sa im darí zlepšovať spoločnosť.
- Darujte neziskovke svoj online priestor. Vaša obľúbená iniciatíva sa poteší, ak prezdieľate ich príspevok či prosbu o pomoc.
- Rozšírte povedomie o #GivingTuesday! Myšlienka #GivingTuesday je naozaj jednoduchá, no veľmi chytľavá a zarezonuje v mnohých ľuďoch. Čím viac ľudí bude o #GivingTuesday vedieť, tým viac dobrých skutkov sa počas tohto sviatku udeje. Keďže #GivingTuesday vznikol ako experiment na sociálnych sieťach, práve tam funguje najlepšie. Zdieľajte svoje dobré skutky na Facebooku či Instagrame a nezabudnite na heštegy #GivingTuesday a #MozemPomozem a označenie @givingtuesdaysk.